İnsan ne ile yaşar?

İnsan ne ile yaşar? Bu soruyu bize 19. yüzyılda Rusya’da yaşayan Tolstoy soruyor. Ve cevabını 6 muhteşem hikayede topladığı kitabı ile veriyor.

19. yüzyıl insanını bilemem ama 21. yüzyıl insanı hep daha fazlasıyla, doymak bilmeyen bir nefisle yaşıyor. Bir evi olsun istiyor, evi olunca çok daha gösterişlisini, lüksünü. Makam mevki istiyor, para istiyor. Sahip olunca daha da fazlasını…

Tolstoy; Hayır arkadaş para sevdiklerin olmadıktan sonra seni mutlu etmez, insan sevgiyle yaşar. Asıl olan, insanı ayakta tutan yaptığı iyiliklerdir diyor.

Bana göre insan hep bir umutla yaşar. Bir iş bulma umudu olur bu bazen, bazen birini sevme, sevilme onunla mutlu olabilme umudu olur ya. Hayallerine ulaşmak için çıktığı engebeli, zor yolda, takati kesilince yol üstünde içtiği bir su ve bir nefes molayla yaşar. Bakışlarla yaşar insan. Kucağına aldığı bir bebeğe merhametle bakarken, otobüste yerini verdiği yaşlı amcanın yüzündeki mutlulukla mutlu olurken, eski bir dost yüzünü özlemle seyrederken, bir baba, korkmasına rağmen dürüstlüğü bırakmayan, yalan söylemeyen, doğrudan vazgeçmeyen çocuğuna gururla bakarken yaşar. Kısacası insan, paradan önce duygularıyla, seçimleriyle, inancı, ahlakı, bakış açısı ve yüreğiyle yaşar.

Peki ya sizce, insan ne ile yaşar?

Saygılarımla…

“İnsan ne ile yaşar?” üzerine 2 yorum

  1. Insan adanmisliklariyla yaşar. Bu bazen işine adanmak, bazen ailesine adanmak, bazen allaha adanmak, yada ülkesine hizmete adanmak …v.b. gibi çoğaltılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir