Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak…

Resimler gımıldadı, söndürün şunları. Vallahi gımıldadı!

Bu yazımda size, lise yıllarımda matematik hocam Tülin Haşlaman’ın tavsiyesi üzerine izlediğim “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak” filminden bahsetmek istiyorum. Kendisinin bende emeği çoktur. Bu yazı vesilesiyle de buradan saygı ve şükranlarımı sunmak isterim.

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak, yönetmen Ahmet Uluçay’ın ilk uzun metraj sinema filmi. 1960’lı yıllarda Kütahya’nın bir köyünde geçen filmde, evlerinin ahırında sinema makinesi yapmaya çalışırken yönetmenlik hayalleri kuran iki gencin hayatı konu ediliyor. Bu film aslında Ahmet Uluçay’ın hayatından izler taşıyor. Küçücük bir köyde yaşayan bu koca yürekli adam gün geldi dünya çapında tanınan bir yönetmen oldu. Hem yurt içinde hem yurt dışında onlarca ödül aldı. O hiç bir şeyi bahane etmedi, söylenecek bir sözü anlatacak bir hikayesi vardı.

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak filminden bir kare

Ahmet Uluçay’ın yokluklar içinde çok ilginç bir hayat hikayesi var.

‘Kamyon şoförlüğü yaptım, tavukçuluk yaptım, Allah yardım etti her ikisinde de iflas ettim. İflas etmeseydim sinemacı olamayacaktım.’ diyor bir röportajında ve ekliyor: Derdi olmayan sinema yapamaz…

Sinema ile uğraştığı için köyünde eleştirilen, deli denilen hatta bu yüzden babası ile dargın ayrılan Uluçay hiçbir zaman pes etmedi. Kasabadan topladığı kopuk filmleri kendi imkanlarıyla yaptığı sinema gösterim makinesi ile köylerini sinema ile tanıştırdı.

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak filmiyle 23. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde en iyi film ödülünü alan ULUÇAY ödülü alırken şunları söyler: 

Bu filmi eşim Ayşe’ye adadım ve ödülü onun adına alıyorum. Sinema yapmak için onu buradaki birçok insanın tanımadığı bir yoksulluğun içine ittim. Büyük yönetmen odur…

Ahmet Uluçay

Bozkırda Deniz Kabuğu filminin çekimleri sırasında (2009) bu dünyadan ayrılan Ahmet Uluçay arkasında 40’a yakın ödül bıraktı. Yokluklar içinde karpuz kabuğundan gemiler yapılabileceğini herkese gösterdi. Vefatının sene-i devriyesinde usta yönetmeni saygı ve rahmet ile anıyorum.
Ruhu şad olsun…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir